Avastamist väärt

Parmu ökoküla
Parm

Maale elama

Meie ilus armas väike Eestimaa on täis kauneid paiku, kuhu oma päriskodu või ka maakodu rajada. Siin on sulle mõned mõtted, miks tasub sättida oma suund just Vana-Võrumaa Taheva piirkonda.

0
elanikku
0
% metsa
0
küla
0
poodi
0
kultuurimaja
0
ruutmeetrit
0
jõge ja oja
0
järve
0
tanklat
0
kool

Taheva piirkond

Endine Taheva vald liideti haldusreformi käigus Valga vallaga ja rahvasuus kutsutakse seda nüüd Taheva piirkonnaks. Ajalooliselt on see endine Hargla kihelkonna osa Vana-Võrumaal. Naabriteks on Karula ja Mõniste vallad ning Läti. Pindala on 205 ruutkilomeetrit ja elanikke ca 700. Taheva piirkond koosneb 13 väikesest külast: Hargla, Kalliküla, Koikküla, Koiva, Korkuna, Laanemetsa, Lepa, Lutsu, Ringiste, Sooblase, Taheva, Tsirgumäe, Tõrvase Valla põhjaosas on kuulus Karula kõrgustik, ülejäänud ala on Hargla nõgu. Metsaga on kaetud 67% maast, millest üle poole kuulub riigile. Valda läbivad Koiva jõgi ja Mustjõgi, vallas on 12 järve, 12 oja ning palju väikesi soid. Koiva jõe ääres on botaaniline kaitseala ning lisaks on siin ka Koiva-Mustjõe maastikukaitseala ning Koiva-Mustjõe luha hoiuala. Lähimad linnad on Valga ja Võru.

Haritava maa boniteet on madal ehk ainult 34 hindepalli, samas kui Eesti keskmine on 43 ja ülejäänud Valgamaal 40. Selle tõttu ei ole siinkandis intensiivset põllumajandust suuremahuliselt kunagi harrastatud.
Nii nagu Soomaal, on ka Mustjõel ja Koival kahe peale viis aastaaega – sõltuvalt aastast võib suurvete aegu 20-30 m laiused jõed paisuda rohkem kui 1 km laiusteks ning ujutavad üle ümbritsevad jõeluhad.

Taheva piirkonnas elasid ja toimetasid Lõuna-Eesti 19.-20. sajandi tuntuimad rahvaravitsejad Surid (Taitsid)

HARIDUS

Lapsed saab kooli panna Harglas väikesesse põhikooli, kus tegutseb ka Gaia õppesuunaline klass. Lähimad koolid asuvad Lüllemäel, Valgas ja Võrus.

Erivajadustega lastega saadakse hakkama ka Hargla koolis aga hea kool neile on Urvaste kool.

TERVIS

Harglas võtab perearst vastu kolmapäeviti. Mõnistes on nautke suurem perearstikeskus.

Suuremad polikliinikud ja haiglad asuvad Valgas ja Võrus aga eriravi korral sõidetakse ikka Tartusse.

KULTUUR

Hargla maakultuurimaja on kohaliku kultuuri edendamise ja viljelemise peamine koht. Seal on mitmeid ringe, noortekeskus, seal peetakse tähtpäevi ja antakse kontserte. Ruume saab väga soodsalt rentida ka erapidude või koolituste tarbeks.

Harglas asub ka moodsa sisustusega kogukonnaköök, kus kohalikud elanikud võivad ise valmistada või sealt tellida suuremate ürituste toitlustamise.

TEENUSED

Taheva piirkonnas on 2 väikest erapoodi: Harglas ja Koikkülas. Järgmine lähim pood on Mõnistes. Ka kauplusauto külastab piirkonna külasid. 

Valga on Taheva piirkonnale natuke lähemal ja seal on Maxima, Selver, Rimi, Coop, K-Rauta, Bauhoff, elektri-, auto-, põllumajandustehnikapoed, 2 bensiinijaama, autoremondifirmad, loomakliinik, iluteenused, kohvikud jne. 

Autokütust, ehitusmaterjale ja toitu saab ka Läti Valkast ja Valmierast osta, kütus on seal odavam, ehitusmaterjalid on vahel Eestis ja vahel Lätis odavamad, toit on praktiliselt sama hinnaga.

TÖÖKOHAD JA RAHA TEENIMISE VÕIMALUSED

Taheva piirkonnas on väikesed palgad aga ka elamiskulud on tunduvalt väiksemad kui suuremates keskustes Eestis. Piirkonnas tegutsevad mõned põllumajandusettevõtted ja üks puidutöötlemistehas (Saru uksetehas Rõuge vallas asub väga lähedal). Saru tehases töötab väga palju Läti kodanikke ja palgad on võrreldavad Läti palkadega. Ka on siin lihakarja ja hobustekasvatajad. Samuti tegutseb siin hulk Fie-sid, kes osutavad igapäevaselt vajalikke juhuteenuseid – autoremont, elektri- ja torutööd, teenuseid metsa- ja põllumajandusmasinatega.

Uuel tulijal võib vedada ja ta võib saada kohaliku ettevõtja käest tööd, eriti kui ta on spetsialist mõnel alal, aga kindlalt sellele loota ei saa. Ta võib saada tööle ka poodi, kooli või Valga valla Taheva osakonda aga neid kohti vabaneb harva. Pigem on vaja tulla siia oma plaaniga. Hästi töötavad variandid on kaugtöö ja aeg-ajalt kaugemal tööl käimine ja/või laiema/välismaise turu omamine. Samuti on võimalik siin ära elada vanade traditsioonide kohaselt talu pidades. Piirkonna arengukavas on üks perspektiivikamaid ning arendamisel olevaid valdkondi loodus- ja elamusturism.

Kõige suurem ja organiseerunum seltskond Taheva piirkonnas on Parmu Ökokogukond. Kohalikku infot jagatakse FaceBooki lehtedel Taheva ja Karula valla Kogukond, Taheva piirkonna inimesed, Valgakad, Valgamaa inimesed, Tule, kuidas tahad jne

VABAD MAATÜKID - ELAMISPINNAD

Taheva piirkonnas müügil olevate talude, maade ja korterite kohta saab infot kinnisvaraportaalidest ja kohalikku elu kajastavalt veebilehelt Kotus.ee. Kuid alati tasub küsida ka kohalikelt elanikelt, sest kõik võimalused ja pakkumised ei ole internetis.

Laenu saamisel oli siiani suureks takistuseks kinnisvara madal väärtus ja maal sellest tingitud täiendavate lisatagatiste nõuded. Maaelu Edendamise Sihtasutus hakkab koostöös pankadega rakendama pilootprojekti raames kaaslaenu kahes Eesti piirkonnas: Kagu-Eestis Põlva-, Võru- ja Valgamaal ning Ida-Virumaal. Pilootprojekti eesmärk on soodustada maale elama asumist, mis panustab põllumajanduse ja kalanduse valdkonna arengukavasse aastani 2030, mille visiooniks on, et maal on hea elada.

parm

KAS TULLA MAALE VÕI MITTE?

Maal löövad läbi eelkõige töökad ja sitked inimesed, kellel on ka piisavalt nutikust eluolukordadele lahendusi leida. Arvamus, et maal on parem, on suhteline. Siin on tervem ja tervislikum elukeskkond aga kerge ja lihtne siin ei ole. Naistel on tihtipeale vaja teha ka nn meestetöid ja meestel on vaja osata vähemalt lihtsamaid ehitus- ja remonditöid. Aga kõik on õpitav ja vanus ega füüsiline konditsioon ei tohiks olla piiranguks. 

Värske maaõhk ja raske füüsiline töö parandavad tervise, kogukonnas osalemine annab rõõmu ja indu ning toetavad õlad kõrval lootust.

Karjamõisa, Valgamaa 68012

+372 505 4948

info@parmu.ee