Tökat, süsi ja puidulõige

Puukäsitöö mõttepäevade kolmas päev algas Meelis Kihulase lühiloenguga ornamentide ja puidulõike teemal. Ta näitas paari lõikamise põhivõteidt ning küüskirja tegemist. Nende teadmistega oli osalejatel võimalik eelmisel päeval voolitud tarbeesemed ära kirjata.

küüskiri

Edev Eremiit näitab edevat küüskirja

Lisaks puitesemete kirjamisele mahtus päeva ka väikese koguse tökati ajamine Andres Rattasepa juhendamisel. Andres on tökatit ajanud ka Parmu Ökoküla tõrvaahjus. Koduseks tökatiajamiseks pole aga tõrvaahju vaja – saab hakkama paari purgi, kasetohu ja lõkkega.

Mehed liivakastis ehk Andres ja Meelis oma tökatiahju ehitamas

Väiksed tökatiahjud töös

 

 

 

 

 

 

Kui lõkked juba püsti, suunduti tõrvahju manu, kontrollimaks, kas kasepinnud on ikka söestunud. Piinlikkusega tunnistas nii mõnigi, et oli eeldanud, et valmis süsi näeb välja, noh, nagu poest ostetud. Tegelikult olid restides muidugi lihtsalt söestunud kasepinnud.

valmis süsi tõrvaahjus

Selline vaatepilt avanes tõrvaahju avades Autor: Toomas Kalve

valmis süsi

Valmis süsi

 

 

 

 

 

 

Kasesüsi üle vaadatud, oli aeg kontrollida, kas tökati ajamine õnnestus. Olulised järeldused tehtud, võis otsad kokku tõmmata ning mõttepäevad lõpetatuks lugeda.

Tökatiajamine õnnestus ja sai targemakski

This entry was posted in Ökoküla uudised. Bookmark the permalink.

One Response to Tökat, süsi ja puidulõige

  1. Margit Raudkivi says:

    Tere! Kuidas saaks tellida seda imelist tökatisalvi? Tänu sellele paranes mu hobuse 30 cm pikkune mädanev haav, mingid teised arstirohud ei mõjunud. Kahjuks hakkab topsik juba tühjaks saama.

    Tervitades, Margit

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.