Kännujuurimine

Puukäsitöö mõttepäevad jätkusid 29. aprillil tõrvaahju juures, kus Kalev Raudsepp rääkis Parmu Ökoküla tõrvaahjust ning Tsirgumäe tõrvavabriku ajaloost. Hoolimata vihmasest ilmast alusati tõrvakändude juurimise eksperimendiga.

tõrvakänd

Kas see on männikänd ja kas see on piisavalt vaigune?(Autor: Toomas Kalve)

Eesmärgiks oli ära proovida kolmel erineval viisil maapinnast männikännu kätte saamine – käsitsi kangi süsteemi kasutades, hobuse abil ning traktoriga. Kõigil kolmel meetoditel on oma head ja halvad küljed, kuid kogemust ja vilumust nõuavad nad kõik. Kokkuvõttes võib öelda, et traktori puudumisel on  vilunud juurijal  ka käsitsi juurimine üsna kiire ja tõhus meetod ja hobusest on kasu pigem lisajõuna eriti massiivsete kändude välja sikutamisel ning metsast välja vedamisel. Nõukaajal oli ühe juurija preemia vääriliseks päevanormiks 2 rummi juuritud lõhutud ja ja riita laotud kände, mis kõlab uskumatult suure kogusena, kui aga asi ise läbi tehtud, ei tundunud see enam päris võimatuna. Juuritud kännud jäävad ootama tõrvaajamist. Toomas Kalve fotodest (aitäh, Toomas!) slaidiesitlus:

Laupäeva teises pooles valmistasid osalejad Meelis Kihulase ehk Edeva Eremiidi juhendamisel kasepuidust vaalikurika või vöömõõga, mida pühapäeval kirjati.

Õhtul toimus kaunil Koiva jõe poolsaarel Kübarakolkal saunaõhtu, kus maitsti kohalikku toitu, käidi suitsusaunas ja nauditi noorte andekate lõõtspillimängijate Herbert Konnula ja Tormi Rattasepa mängu ja loomulikult arutati ka puukäsitöö teemadel.

püstkojas

Kalev õpetussõnu jagamas. (Autor: Toomas Kalve)

Kipsis käsi seab küll piirid pilli valikule, kuid lood mängimata ei jää. (Autor: Toomas Kalve)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in Ökoküla uudised and tagged . Bookmark the permalink.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.